Parafia rzymskokatolicka p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie

Ogłoszenia duszpasterskie

28. NIEDZIELA ZWYKŁA 13.10.2019 r.

 1. Dzisiaj obchodzimy XIX Dzień Papieski. W całej Ojczyźnie prowadzona jest zbiórka ofiar do puszek na rzecz uzdolnionej młodzieży z rodzin potrzebujących wsparcia.
 2. Zapraszamy – zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych – na nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do piątku o godz. 17.30 a w sobotę o 8.30, natomiast w niedzielę przed mszą świętą rozważamy dziesiątek różańca z tajemnic chwalebnych.
 3. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów w poniedziałek o godz. 16.30 w kościele.
 4. Jutro też przypada Dzień Edukacji Narodowej. Módlmy się w intencji nauczycieli, wychowawców i katechetów oraz wszystkich pracowników oświaty.
 5. We wtorek obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Na Cmentarzu Centralnym o godz. 16.00 przy Pomniku Dziecka Utraconego (kwatera 80F – wejście od strony Witkiewicza) odbędzie się modlitwa różańcowa. Zachęcamy do tej modlitwy rodziców, którzy nie doczekali się narodzin swojego potomstwa lub też utracili je w młodym wieku (jeśli ktoś nie może się tam udać, zapraszamy do modlitwy w naszym kościele podczas różańca o godz. 17.30).
 6. We wtorek po modlitwie różańcowej w salce katechetycznej spotkanie dzieci i rodziców z krawcową, odnośnie nowych strojów do I Komunii Świętej (przychodzą tylko te osoby, które będą szyły nowe alby).
 7. W środę 16 października przypada 41 rocznica wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Przez Jego orędownictwo wypraszajmy sobie i naszym rodzinom obfite łaski i Boże błogosławieństwo.
 8. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej: tygodników „Niedziela”, „Gość Niedzielny”. W dzisiejszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” przeczytamy m.in. o wielkim świętym czasów współczesnych – nawróconym na katolicyzm kard. Newmanie a także o podatkach płaconych przez Kościół i księży. Zachęcamy do lektury.
 9. Kartki na wypominki będą dostępne od przyszłej niedzieli.
 10. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz za złożone ofiary, jednocześnie składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Maryi wszystkim, którzy obchodzą urodziny, imieniny lub różne rocznice wydarzeń rodzinnych.
 11. W tym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:
 • we wtorek: św. Teresy od Jezusa – dziewicy i doktora Kościoła,
 • w środę: św. Jadwigi Śląskiej – zakonnicy,
 • w czwartek: św. Ignacego Antiocheńskiego – biskupa i męczennika,
 • w piątek: święto, św. Łukasza – ewangelisty, patrona lekarzy i służby zdrowia.                                                                                                                                                                                                                                                                                                        W minionym tygodniu odeszły do wieczności śp. Irena Mazurek z ulicy Toruńskiej i śp. Władysława Marszałek z ul. Węgierskiej. Miłosierdziu Bożemu polecajmy zmarłych mieszkańców naszej parafii i z naszych rodzin: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

27. NIEDZIELA ZWYKŁA 06.10.2019 r.

 1. Zapraszamy – zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych – na nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do piątku o godz. 17.30 a w sobotę o 8.30, natomiast w niedzielę przed mszą świętą będziemy rozważać dziesiątek różańca z tajemnic chwalebnych.
 2. Jutro przypada wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Zapraszamy osoby należące do wspólnoty Żywego Różańca na godz. 15:00 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po której odbędzie się okolicznościowe spotkanie w salce katechetycznej przy plebanii, zakończone wspólnym różańcem o godz. 17.30 i mszą świętą. Podczas mszy świętej o godz. 18.00 dzieciom I-Komunijnym poświęcimy różańce. Zachęcamy nowe osoby do przystąpienia do wspólnoty Żywego Różańca. Ta wspólnota to wielki dar dla naszego uświęcenia, ponieważ zobowiązujemy się do codziennej modlitwy jednym dziesiątkiem różańca a otrzymujemy łaski tak jakbyśmy odmówili cały różaniec. Osoby, które chciałyby być w tej wspólnocie prosimy o zgłoszenia do księży i zapraszamy na jutrzejsze spotkanie.
 3. Spotkanie młodzieży klas VIII we wtorek o godz. 18.30 w salce katechetycznej. Dzieci I- komunijne nie będą miały w tym tygodniu spotkania we wtorek, natomiast wyjątkowo w tym dniu zapraszamy na spotkanie duszpasterskie uczniów klasy VI.
 4. Siostry „Uczennice Krzyża” z sąsiedniej parafii w Dąbiu zapraszają osoby świeckie do swojej kaplicy na wspólną modlitwę w środę o godz. 19.00.
 5. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów w czwartek o godz. 18.30 w kościele.
 6. Zapraszamy do udziału w obchodach pierwszej rocznicy Koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski. Obchody rocznicy tej uroczystości odbędą się w sobotę 12 października br. o godz. 11.00 w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczyć będzie i Słowo Boże wygłosi Ks. Abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski.
 7. W przyszłą niedzielę przypada XIX Dzień Papieski. W całej Ojczyźnie będzie prowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin.
 8. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej: tygodników „Niedziela”, „Gość Niedzielny” i „Mały Gość Niedzielny” dla dzieci i młodzieży. W dzisiejszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” polecamy artykuły o św. s. Faustynie, istocie modlitwy różańcowej oraz +o. Hubercie Czumie, który w latach 70-tych był m.in. niezłomnym duszpasterzem akademickim w Szczecinie. Na stoliku przy wyjściu z kościoła znajdują się bezpłatne czasopisma „Dobre Nowiny”. Zachęcamy do lektury.
 9. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz za wszelkie złożone ofiary, jednocześnie składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Maryi wszystkim, którzy obchodzą urodziny, imieniny lub różne rocznice wydarzeń rodzinnych.
 10. W ubiegłym tygodniu do wieczności odprowadziliśmy śp. Andrzeja Skrenkowicza z ulicy Węgierskiej i śp. Grzegorza Górskiego z ul. Toruńskiej. Miłosierdziu Bożemu polecamy zmarłych mieszkańców parafii: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

26. NIEDZIELA ZWYKŁA 29.09.2019 r.

 1. Od wtorku tj. 1 października, rozpoczynamy miesiąc modlitwy różańcowej.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe w kościele:
 • dzieci i dorośli: od poniedziałku do piątku o godz. 17.30 w sobotę o 8.30.
 1. W każdą niedzielę października przed mszą świętą będzie dziesiątek różańca z tajemnic chwalebnych.
 2. Spotkanie młodzieży klas VII w środę o godz. 17.00 w salce katechetycznej.
 3. W środę po mszy św. o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, natomiast modlitwy do Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa w sobotę po porannej mszy świętej.
 4. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów w czwartek o godz. 18.30 w kościele.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 6. Odwiedziny starszych i chorych z posługą sakramentalną w piątek od godz. 8.45.
 7. Zmiana tajemnic różańca w sobotę po mszy świętej o godz. 8.00.
 8. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej: tygodników „Niedziela”, „Gość Niedzielny” i „Mały Gość Niedzielny” dla dzieci i młodzieży. Na stoliku przy wyjściu z kościoła są bezpłatne czasopisma „Dobre Nowiny”, natomiast osoby chętne do prenumeraty „Gościa Niedzielnego” prosimy o zgłoszenia w zakrystii.
 9. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
 • w poniedziałek: św. Hieronima – kapłana i doktora Kościoła,
 • we wtorek: św. Teresy od Dzieciątka Jezus – dziewicy i doktora Kościoła,
 • w środę: św. Aniołów Stróżów,
 • w piątek: św. Franciszka z Asyżu,
 • w sobotę: św. Faustyny – dziewicy.
 1. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz za wszelkie złożone ofiary, jednocześnie składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Maryi wszystkim, którzy obchodzą urodziny, imieniny lub różne rocznice wydarzeń rodzinnych.
 2. W ubiegłym tygodniu do wieczności odprowadziliśmy śp. Danielę Jabłońską z ulicy Rumuńskiej. Miłosierdziu Bożemu polecamy zmarłych mieszkańców parafii: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

25. NIEDZIELA ZWYKŁA 22.09.2019 r.

 1. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów w poniedziałek o godz. 17.00 w kościele. Prosimy także o indywidualne zgłoszenia do księży, jeśli z racji różnych zajęć pozaszkolnych, termin spotkania nie wszystkim odpowiada. Prosimy również rodziców, aby zachęcali swoje dzieci do służby przy ołtarzu.
 2. Spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej we wtorek o godz. 17.00.
 3. Spotkanie młodzieży klas VIII we wtorek o godz. 18.30.
 4. W środę po mszy św. o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, natomiast modlitwy do Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa w sobotę po porannej mszy świętej.
 5. Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w jakikolwiek sposób w rozwój naszej wspólnoty parafialnej, zapraszamy na spotkanie w środę o godz. 19.00 w salce katechetycznej. Zapraszamy wszystkich, którzy mają pomysły i chcieliby bardziej zaangażować się w życie parafialne do współpracy oraz na spotkanie.
 6. Przypominamy, że w każdy czwartek od godz. 17.00 jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do osobistej modlitwy.
 7. W piątek i sobotę odbędzie się archidiecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę (odwiedzimy także Licheń i Kalisz). Zbiórka uczestników pielgrzymki na placu przed kościołem w piątek rano o godz. 5.15. Kwota uczestnictwa w pielgrzymce obejmuje przejazd autokarem i nocleg, natomiast we własnym zakresie należy zadbać o wyżywienie. Powrót w sobotę ok. godz. 22.00.
 8. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej: tygodników „Niedziela” i „Gość Niedzielny” oraz do stałej prenumeraty tych czasopism. Na stoliku przy wyjściu z kościoła znajdują się archiwalne wydania tygodnika GOŚĆ NIEDZIELNY oraz miesięcznika MAŁY GOŚĆ NIEDZIELNY dla dzieci i młodzieży. Zachęcamy wszystkich do lektury, tym bardziej, że od wielu lat GOŚĆ NIEDZIELNY jest najbardziej poczytnym tygodnikiem opinii w Polsce. Egzemplarze archiwalne są bezpłatne.
 9. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
 • w poniedziałek: św. Pio z Pietrelciny – kapłana,
 • w piątek: św. Wincentego a Paulo – kapłana,
 • w sobotę: św. Wacława – męczennika.

Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz za wszelkie złożone ofiary, jednocześnie składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Maryi wszystkim, którzy obchodzą urodziny, imieniny lub różne rocznice wydarzeń rodzinnych.

24. NIEDZIELA ZWYKŁA 15.09.2019 r.

 1. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli we wczorajszej modlitwie w naszej świątyni w ramach modlitwy „Polska u stóp Krzyża” oraz uczestniczyli w Diecezjalnej Drodze Krzyżowej i pielgrzymce dzieci do Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym. Bóg zapłać za obecność i modlitwę.
 2. Dziś rozpoczyna się Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego. W tym roku chcemy przyłączyć się do pierwszych uczniów Jezusa i wraz z nimi zadać naszemu Mistrzowi pytanie: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J1,38). Przez modlitwę i dobry przykład pomagajmy dzieciom i młodzieży, aby wyrastały na wartościowe osoby.
 3. Dzisiaj obchodzony jest również Dzień Środków Społecznego Przekazu. Polecajmy w modlitwach pracowników mediów, by byli strażnikami prawdy i chrześcijańskich wartości.
 4. We wtorek o godz. 17.00 spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
 5. Spotkanie dla młodzieży, która ukończyła gimnazjum lub szkołę podstawową a nie przystąpiła jeszcze do sakramentu bierzmowania oraz dla młodzieży starszej oraz innych starszych osób, które chciałyby przystąpić do tego sakramentu we wtorek o godz. 18.30 w salce katechetycznej.
 6. W każdą środę po mszy świętej o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 7. Modlitwy do Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa poprowadzimy w sobotę po porannej mszy świętej.
 8. Biuro parafialne czynne w czwartek od godz. 16.00 do 17.30 oraz w sobotę od 9.00 do 10.00.
 9. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów w czwartek o godz. 18.30 w kościele.
 10. W dniach 27-28 września odbędzie się archidiecezjalna autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę (odwiedzimy także Licheń i Kalisz). Koszt wyjazdu wraz z noclegiem 190 zł. Zapisy
  w zakrystii.
 11. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
  w poniedziałek:
  św. Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa – męczenników, w środę: święto, św. Stanisława Kostki – patrona Polski oraz dzieci i młodzieży; zapraszamy w tym dniu szczególnie dzieci i młodzież na wspólną mszę świętą, w piątek: św. Andrzeja Kim Taegon, Pawła Hong Hasang – męczenników, w sobotę: święto, św. Mateusza – apostoła i ewangelisty.
 12. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej: tygodników „Niedziela” i „Gość Niedzielny” i zachęcamy do stałej prenumeraty tych czasopism.
 13. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz za wszelkie złożone ofiary, jednocześnie składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa wszystkim, którzy obchodzą urodziny, imieniny lub różne rocznice wydarzeń rodzinnych. W tym tygodniu są wolne intencje mszy świętych, które możemy ofiarować w tych intencjach, bądź też polecając Bogu naszych zmarłych.
 14. W ubiegłym tygodniu do wieczności odprowadziliśmy śp. Dobiesława Władkowskiego z ulicy Mołdawskiej a we wtorek o godz. 11.00 będzie pogrzeb śp. Reginy Prill z ul. Nowogardzkiej. Miłosierdziu Bożemu polecamy śp. Dobiesława i Reginę oraz zmarłych z naszych rodzin: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

23. NIEDZIELA ZWYKŁA 08.09.2019 r.

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
 • w piątek: św. Jana Chryzostoma – biskupa i doktora Kościoła,
 • w sobotę: święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Do tego święta przygotowujemy się przez nowennę codziennie 10 minut przed wieczorną Mszą świętą. W sobotę odbędzie się ogólnopolska akcja modlitewna pn. „Polska u stóp Krzyża”. Z tej racji zapraszamy wszystkich wiernych na wspólną modlitwę do naszej świątyni o godz. 15.00 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Drogę Krzyżową, natomiast wieczorem w szczecińskiej archikatedrze o godz. 19.30 rozpocznie się Archidiecezjalna Droga Krzyżowa, która przejdzie ulicami miasta z katedry do figury Św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Będziemy przez cały dzień prosić wspólnie Boga o ochronę dla polskich rodzin przed demoralizacją oraz o zachowanie jej Bożego planu, jako sakramentalnego związku mężczyzny i kobiety oraz pragniemy na nowo postawić Chrystusa Ukrzyżowanego w centrum życia osobistego, społecznego i rodzinnego. Serdecznie zapraszamy do udziału.
 1. W sobotę odbędzie się także I Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci do Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym. Pielgrzymka rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.00, po której odbędzie się wspólna zabawa i poczęstunek, natomiast o godz. 13.00 pielgrzymka zakończy się modlitwą maryjną. Serdecznie zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do udziału w tej pielgrzymce.
 2. Z racji trwającej nowenny przed świętem Podwyższenia Krzyża Świętego, nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy wraz z Apelem Jasnogórskim pomodlimy się po zakończeniu wieczornej mszy świętej, natomiast modlitwy do Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa poprowadzimy w sobotę po porannej mszy świętej.
 3. Biuro parafialne czynne w czwartek od godz. 16.00 do 17.30 oraz w sobotę od 9.00 do 10.00.
 4. Spotkania duszpasterskie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania odbędą się we wtorek o godz. 17.00 – klasa VII oraz o godz. 18.30 klasa VIII. Spotkania odbędą się w salce katechetycznej.
 5. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów w czwartek o godz. 18.30 w kościele.
 6. W dniach 27-28 września odbędzie się archidiecezjalna autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę (odwiedzimy także Licheń i Kalisz). Koszt wyjazdu wraz z noclegiem 190 zł. Zapisy
  w zakrystii.
  Z kolei Biuro Pielgrzymkowe Santiago organizuje w dn. 15-23.10.2019 r. pielgrzymkę do Libanu śladami św. Szarbela. Szczegóły na plakacie w gablocie. Zapisy u ks. Przemysława
  w Sanktuarium na Osiedlu Słonecznym.
 7. Do nabycia jest prasa katolicka: „Niedziela” i „Gość Niedzielny”.
 8. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Boga w dzisiejszej liturgii oraz za wszelkie złożone ofiary.
 9. Składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa wszystkim, którzy obchodzą urodziny, imieniny lub różne rocznice wydarzeń rodzinnych.

W ubiegłym tygodniu do wieczności odprowadziliśmy śp. Zdzisława Tomczewskiego z ulicy Puckiej. Miłosierdziu Bożemu polecamy śp. Zdzisława oraz zmarłych z naszych rodzin: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

22. NIEDZIELA ZWYKŁA 01.09.2019 r.

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
 2.  we wtorek: św. Grzegorza Wielkiego – papieża i doktora Kościoła.
 3. W poniedziałek 2 września – rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy dzieci, młodzież i nauczycieli na Mszę Świętą o godz. 8.00.
 4. Rodziców zainteresowanych przygotowaniem dzieci z klas 3 do I Komunii Świętej zapraszamy na spotkanie do salki katechetycznej we wtorek o godz. 17.00.
 5. W każdą środę o godz. 17.45 nowenna do MB Nieustającej Pomocy wraz z modlitwami do MB Częstochowskiej i św. Józefa, a po nowennie Msza Święta.
 6. Biuro parafialne czynne będzie w czwartki od godz. 16.00 do 17.30 i w soboty od 8.30 do 9.30.
 7. Do nabycia jest prasa katolicka: „Niedziela” i „Gość Niedzielny”.
 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 9. Odwiedzenie starszych i chorych z posługą sakramentalną w piątek od godz. 8.45.
 10. Zmiana tajemnic Żywego Różańca w sobotę po Mszy Świętej o godz. 8.00.
 11. W dniach 27 – 28 września odbędzie się archidiecezjalna autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę (odwiedzimy także Licheń i Kalisz). Koszt wyjazdu wraz z noclegiem 190 zł. Zapisy w zakrystii.
 12. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Pana Boga w dzisiejszej liturgii i za złożone ofiary.
 13. Niech Bóg błogosławi osobom mającym urodziny, imieniny czy rocznicę ślubu.
 14. Słowo Boże do osobistego rozważenia: Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem. (Mt 11,29ab)
 15. W ubiegłym tygodniu do wieczności odprowadziliśmy śp. Waldemara Gosk z ulicy Tczewskiej. Miłosierdziu Bożemu polecamy śp. Waldemara oraz zmarłych mieszkańców parafii: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

21. NIEDZIELA ZWYKŁA 25.08.2019 r.

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
 2. w poniedziałek: uroczystość, NMP Częstochowskiej, we wtorek: św. Moniki, w środę: św. Augustyna – bpa i doktora Kościoła, w czwartek: Męczeństwo św. Jana Chrzciciela.
 3. Dzień 1 września jest dniem, w którym wspominamy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej i ogarniamy modlitwą poległych za ojczyznę.
 4. Od przyszłego tygodnia Msze Święte niedzielne według stałego porządku: o godz. 8:00, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00
 5. Pragnę poinformować, że parafię pozostawiam bez zadłużeń. W ubiegłym tygodniu zostały założone od frontu plebanii żaluzje na wszystkie okna. Natomiast 17 sierpnia zostało podpisane wstępne porozumienie z firmą w Krakowie, która zajmuje się wykonywaniem witraży. W drugim półroczu roku 2020 rozpoczną się prawdopodobnie prace montażowe witraży do okien tutejszego kościoła. O tych sprawach został poinformowany mój następca i w rozmowie telefonicznej w piątek (23 sierpień) potwierdził kontynuację przyjętych ustaleń odnośnie wykonania witraży do wszystkich okien.
 6. Do nabycia jest prasa katolicka: „Niedziela” i „Gość Niedzielny”.
 7. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Pana Boga w dzisiejszej liturgii i za złożone ofiary.
 8. Niech Bóg błogosławi osobom mającym urodziny, imieniny czy rocznicę ślubu.
 9. Drodzy parafianie do każdego pożegnania należy dojrzewać. Ja już jestem tak dojrzały, że mimo normalnych wzruszeń każdemu z Was chcę powiedzieć z wdzięcznością: Bóg zapłać i bardzo a bardzo dziękuję. Dzięki Waszemu przywiązaniu do Kościoła udało się pod moim kierunkiem dokonać wiele inwestycji co jest Wam znane i widoczne. Dziękuję za Wasze otwarte drzwi na kolędzie za wszelkie ofiary na potrzeby parafii. Przepraszam jeśli w czymś widzieliście moje potknięcia i niedoskonałości. Nieprzyjaznym osobom wybaczam jakiekolwiek negatywne ustosunkowanie do mojej osoby i posługi kapłańskiej. Proszę, aby Chrystus był w centrum Waszego życia, bo On nas zbawia. Dlatego często wypowiadajcie słowa: „Chryste Króluj, Chryste zwyciężaj, swoją miłość odnów w nas” oraz: „Jezu ufam Tobie”. Natomiast słowa: „Uwielbiamy Pana od samego rana i Matka Chrystusa Pana Niepokalana uwielbiana od samego rana” niech pozostaną w Waszej pamięci jako znak mojej troski
  o Waszą bliskość z Panem Bogiem i z Matką Bożą.
 10. Na Mszy Świętej o godz. 11.00 wyrażę wdzięczność Panu Bogu za wszelkie łaski w mojej posłudze kapłańskiej jako proboszcza oraz dziękczynienie za życzliwych i przyjaznych parafian w okresie mojego duszpasterzowania. Wraz ze mną o godzinie 11.00 Mszę Świętą będą sprawowali: poprzedni wikariusz ks. dr P. Kordula i obecny ks. G. Wszędybył. Może też dojedzie ks. Łukasz Wdowczyk były wikariusz sąsiedniej parafii a obecnie pełniący posługę kapłańską w Policach.
 11. Na zakończenie, każdej Mszy Świętej wszyscy parafianie otrzymujecie dziś piękny album z ukierunkowaniem serca i myśli na cześć i uwielbienie Niepokalanej Dziewicy Maryi Matki Bożej. W albumie jest pieczątka z napisem: Dziękuję za wspólne uwielbianie Pana Boga. Proszę: Realizujcie powołanie do świętości. Życzę: Aby rodzina Wasza trwała w wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie w każdym pokoleniu. Szczęść Boże!
 12. Pragnę dodać, że miejscem docelowym mojego zamieszkania będzie Kraków, ale też będę zamieszkiwał tu na plebanii na czas przyjazdu spełniania obowiązków w Kurii. Ksiądz Arcybiskup poprosił mnie abym jeszcze przez okres 5 lat realizował zadania, które są określone dla mnie w Wydziale Ekonomiczno-Gospodarczym Archidiecezji.
 13. Na zakończenie pragnę też wobec Was przywołać wyrażenie wdzięcznej pamięci o tych księżach wikariuszach, którzy od 2010 roku współpracowali ze mną w tutejszej parafii. A byli to: ks. Andrzej Grochowski, ks. Paweł Kordula, ks. Mariusz Śpiewak, ks. Grzegorz Wszędybył. Wszystkim dziękuję za współpracę a obecność ks. dra Pawła i piąty rok tu pozostający ks. Grzegorz jest szczególnym świadectwem naszego wzajemnego zrozumienia, szacunku i owocnej współpracy. Bogu niech będą dzięki.
 14. Ponadto bardzo dziękuję Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze Metropolicie Szczecińsko – Kamieńskiemu za wszelkie formy życzliwości wobec mnie i posługujących kapłanów i za każde błogosławieństwo dla tutejszej wspólnoty parafialnej. Dziesiątek różańca w każdą niedzielę w intencji Księdza Arcybiskupa był potwierdzeniem naszej wdzięczności wobec Pasterza Archidiecezji i myślę, że będzie kontynuowany przez mojego następcę.
 15. W przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 8.00 będzie liturgiczne i kanoniczne powitanie nowego Księdza proboszcza Mariana Augustyna. Msza Święta będzie koncelebrowana z udziałem moim i Księdza Dziekana. Ufam, że nowy Ksiądz proboszcz będzie przez was bardzo życzliwie przyjęty. Jest to kapłan o bardzo urobionej formacji duchowej, bardzo odpowiedzialny za dar kapłaństwa i również doświadczony i obrotny w sprawach inwestycyjnych. Ponadto cechuje go wiele umiejętności sportowych. Te wszystkie jego zalety będą służyły uwielbieniu Pana Boga i ogólnemu dobru całej wspólnoty parafialnej. Życzę, aby jego posługa owocowała dla chwały Bożej, dla jego i Waszej świętości. Niech orędownictwo Matki Bożej ogarnia posługę duszpasterską nowego Księdza proboszcza. Pragnę dodać, że nowy Ksiądz proboszcz bywał już w naszej parafii i ma udział w ufundowaniu figury Matki Bożej do groty na placu kościoła.
 16. Słowo Boże do osobistego rozważenia: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem, nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie”. (J 14,6)

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
 2. we wtorek: św. Bernarda – opata i doktora Kościoła,
 3. w środę: św. Piusa X – papieża,
 4. w czwartek: Najświętszej Maryi Panny Królowej,
 5. w sobotę: święto, św. Bartłomieja – apostoła.
 6. W sierpniu Msze Święte w niedziele o godz. 8.00, 9.30, 11.00, 19.00.
 7. Do nabycia jest prasa katolicka: „Niedziela” i „Gość Niedzielny”.
 8. W dniu wczorajszym miałem wstępne rozmowy na temat projektu i wykonania witraży przez firmę z Krakowa. Nowy ks. proboszcz został zapoznany o sprawie i jestem przekonany, że realizacja tego tematu nastąpi w 2020 roku. 
 9. Dziękujemy za wspólne uwielbienie Pana Boga w dzisiejszej liturgii i za złożone ofiary.
 10. Niech Bóg błogosławi osobom mającym urodziny, imieniny czy rocznicę ślubu oraz wszystkim gościom, którzy są w naszej wspólnocie parafialnej.
 11. W przyszłą niedzielę na wszystkich Mszach Świętych, jako proboszcz tutejszej parafii pragnę się pożegnać z Drogimi mojemu sercu parafianami, ponieważ kończę urzędowanie w funkcji proboszcza ( rozpoczęty 71 rok życia i potrzebny czas na zadbanie o zdrowie i na wypoczynek ) Na Mszy Świętej o godz. 11.00 wyrażę wdzięczność Panu Bogu za wszelkie łaski w mojej posłudze kapłańskiej jako proboszcza oraz dziękczynienie za życzliwych i przyjaznych parafian w okresie mojego duszpasterzowania. Wraz ze mną o godzinie 11.00 Mszę Świętą będą sprawowali: poprzedni wikariusz ks. dr P. Kordula i obecny ks. G.Wszędybył.
 12. Na zakończenie, każdej Mszy Świętej wszyscy parafianie otrzymają piękny album z ukierunkowaniem serca i myśli na cześć i uwielbienie Niepokalanej Dziewicy Maryi Matki Bożej. W albumie będzie pieczątka z napisem zawierającym życzenia, aby rodzina Wasza trwała w wierności Panu Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie w obecnych i przyszłych pokoleniach.
 13. Słowo Boże do osobistego rozważenia: „Moje owce słuchają mojego głosu. Ja znam je,  a one idą za Mną”. (J 10,27)
wróć na górę